Sort by

Jonah has logged 856 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships & Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships & Intersections

1990
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Headache

Headache

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★½
Edit this entry  
30
Isolation

Isolation

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
The Life Cycle of a Song

The Life Cycle of a Song

1908
×
★★★½
Edit this entry  
28
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Deviation

Deviation

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Emergence Collapse

Emergence Collapse

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★½
Edit this entry  
27
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★½
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

1903
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jesters-Jokes

Jesters-Jokes

1908
×
★★★
Edit this entry  
25
Light Years

Light Years

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Spectral Ascension

Spectral Ascension

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Not Even Nothing Can Be Free of Ghosts

Not Even Nothing Can Be Free of Ghosts

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Cruel Optimism

Cruel Optimism

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★½
Edit this entry  
19
Feeler

Feeler

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
★★★
Edit this entry  
17
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1900
×
★★½
Edit this entry  
17
Salvador Dalí Home Movie

Salvador Dalí Home Movie

1954
×
★★
Edit this entry  
17
Head

Head

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Light Years

Light Years

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Open Score

Open Score

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Dark Tower

The Dark Tower

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Ice

Black Ice

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Night Music

Night Music

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Matinee

Matinee

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry