Sort by

Jonah has logged 64 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2017

2017

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
La Punta

La Punta

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
Taris

Taris

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Taris

Taris

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cops

Cops

1922
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fantômas: Fantômas Against Fantômas

Fantômas: Fantômas Against Fantômas

1914
×
Read the review Edit this entry  
24
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fantômas: The Dead Man Who Killed

Fantômas: The Dead Man Who Killed

1913
×
Read the review Edit this entry  
23
Fantômas: Juve Against Fantômas

Fantômas: Juve Against Fantômas

1913
×
Read the review Edit this entry  
23
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★½
Edit this entry  
21
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paisan

Paisan

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★½
Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Furious 7

Furious 7

2015
×
Edit this entry  
17
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Othello

Othello

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Puparia

Puparia

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Night Music

Night Music

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry