RSS feed for jj
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gunbuster

Gunbuster

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Inside the Coppola Personality

Inside the Coppola Personality

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
s01e03

s01e03

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
TFW NO GF

TFW NO GF

2020
×
Edit this entry  
26
Taboo

Taboo

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Taboo

Taboo

1999
×
Edit this entry  
26
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Final Victory

Final Victory

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Boat People

Boat People

1982
×
Edit this entry  
23
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Expect the Unexpected

Expect the Unexpected

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
UFOs

UFOs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Manhattan One Two Three Four

Manhattan One Two Three Four

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars

Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sketch Film #5

Sketch Film #5

2007
×
Edit this entry  
18
Sketch FIlm #4

Sketch FIlm #4

2007
×
Edit this entry  
18
Sketch Film #3

Sketch Film #3

2006
×
Edit this entry  
18
Sketch Film #2

Sketch Film #2

2005
×
Edit this entry  
18
Sketch Film #1

Sketch Film #1

2005
×
Edit this entry  
18
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Soldier

Soldier

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Tokyo-Ebisu

Tokyo-Ebisu

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Change Nothing

Change Nothing

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Joan the Maid II: The Prisons

Joan the Maid II: The Prisons

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Joan the Maid I: The Battles

Joan the Maid I: The Battles

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Secret Defense

Secret Defense

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Loulou

Loulou

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Depression Focus Please

Depression Focus Please

1984
×
Edit this entry  
13
Sshtoorrty

Sshtoorrty

2005
×
★★★★★
Edit this entry