RSS feed for jj
  • Jacob's Ladder

    Jacob's Ladder

    ★★★★

    extra star for elizabeth pena

  • The Blair Witch Project

    The Blair Witch Project

    ★★★★★

    “it’s not the same log” 😖

  • The Hills Have Eyes

    The Hills Have Eyes

    ★★★

    great performance by letterboxd user maximeproulx

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★★

    I know "perfect movies don't exist" but

  • The Raid

    The Raid

    lifeless

  • The Image Book

    The Image Book

    ★★★

    very moving, very tired, very old.

  • Tokyo Fist

    Tokyo Fist

    ★★★★★

    oh my fuck

  • Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★★

    still much better than Southland Tales i'm sorry

  • Kikujiro

    Kikujiro

    ★★★★★

    maybe my new fav Kitano so essentially my new favourite film. words can't describe the peace he brings to my life for 2 hours at a time. imo he's cinema's greatest poet (and one of the only directors to truly capture loneliness), all the joy and sadness and pain and beauty of life woven together with such grace.

  • Resident Evil

    Resident Evil

    ★★★★★

    throwback to watching this with a friend while his mum was away and pretending to shoot the zombies with bb guns like it was a light gun shooter

  • A.I. Artificial Intelligence

    A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★★

    my brain is falling out

  • Sunshine

    Sunshine

    ★★★★

    omg...