• Wild Things

    Wild Things

    ★★★★

    224 - BODY HEAT (1981) + WILD THINGS (1998)

    Hosts Josh and Jamie discuss two of the wettest neo-noirs of all-time with a double feature of the trashy, erotic Florida swamp update on the genre in Lawrence Kasdan's BODY HEAT (1981) and John McNaughton's WILD THINGS (1998). See you all in a week's time where we'll be back with a special guest talking about Tony Scott and Tom Cruise masculine melodramas about boys and their toys: TOP GUN (1986) + DAYS OF THUNDER (1990). Keep it sleazy!

    Listen to this episode exclusively on our patreon by subscribing here.

  • Body Heat

    Body Heat

    ★★★★

    224 - BODY HEAT (1981) + WILD THINGS (1998)

    Hosts Josh and Jamie discuss two of the wettest neo-noirs of all-time with a double feature of the trashy, erotic Florida swamp update on the genre in Lawrence Kasdan's BODY HEAT (1981) and John McNaughton's WILD THINGS (1998). See you all in a week's time where we'll be back with a special guest talking about Tony Scott and Tom Cruise masculine melodramas about boys and their toys: TOP GUN (1986) + DAYS OF THUNDER (1990). Keep it sleazy!

    Listen to this episode exclusively on our patreon by subscribing here.

  • Dr. Alien

    Dr. Alien

    ★★★

    223 - DOC SAVAGE (1975) + DR. ALIEN (1989) ft. Oliver Leach

    Hosts Josh and Jamie and special returning guest Oliver Leach discuss discuss pulpy fictional doctors in Michael Anderson's campy adventure serial throwback DOC SAVAGE (1975) and David DeCoteau's sci-fi teen sex comedy DR. ALIEN (1989). Next week's bonus episode is a patron-exclusive bonus episode on BODY HEAT (1981) + WILD THINGS (1998), you can get access to that episode (and all past + future bonus episodes) by subscribing to our patreon.

    Listen to this episode for free on soundcloud, apple podcasts or spotify.

  • Doc Savage: The Man of Bronze

    Doc Savage: The Man of Bronze

    ★★½

    223 - DOC SAVAGE (1975) + DR. ALIEN (1989) ft. Oliver Leach

    Hosts Josh and Jamie and special returning guest Oliver Leach discuss discuss pulpy fictional doctors in Michael Anderson's campy adventure serial throwback DOC SAVAGE (1975) and David DeCoteau's sci-fi teen sex comedy DR. ALIEN (1989). Next week's bonus episode is a patron-exclusive bonus episode on BODY HEAT (1981) + WILD THINGS (1998), you can get access to that episode (and all past + future bonus episodes) by subscribing to our patreon.

    Listen to this episode for free on soundcloud, apple podcasts or spotify.

  • The Hitcher

    The Hitcher

    ★★★★½

    222 - THE HITCH-HIKER (1953) + THE HITCHER (1986)

    Hosts Josh and Jamie discuss thrillers that take the mythic American freedom/autonomy provided by the road and the car and twist that iconography into lean, mean, claustrophobic horror: Ida Lupino's THE HITCH-HIKER (1953) and Robert Harmon's THE HITCHER (1986). See you all in a week's time where we'll be back with a special guest talking two TBA films now, not the ones announced in the ep! (Scheduling conflicts! Ah!) . Keep it sleazy!

    Listen to this episode exclusively on our patreon by subscribing here.

  • The Hitch-Hiker

    The Hitch-Hiker

    ★★★★

    222 - THE HITCH-HIKER (1953) + THE HITCHER (1986)

    Hosts Josh and Jamie discuss thrillers that take the mythic American freedom/autonomy provided by the road and the car and twist that iconography into lean, mean, claustrophobic horror: Ida Lupino's THE HITCH-HIKER (1953) and Robert Harmon's THE HITCHER (1986). See you all in a week's time where we'll be back with a special guest talking two TBA films now, not the ones announced in the ep! (Scheduling conflicts! Ah!) . Keep it sleazy!

    Listen to this episode exclusively on our patreon by subscribing here.

  • Deadly Prey

    Deadly Prey

    ★★★

    SLEAZOIDS Watch Party Link - DEADLY PREY (1987) - Apr. 29 @ 10:00 PM EST

    Watched tonight as part of our monthly $10-patron live virtual screening with both hosts. Sign up here anytime before showtime to get access to tonight’s screening, recordings of past screenings and invites to future live ones. (If you missed this screening you can also now watch these live reactions/commentaries after the fact on our patreon.)

  • The Sadist

    The Sadist

    ★★★★

    SLEAZOIDS Watch Party Link - THE SADIST (1963) - Mar. 31st @ 10:00 PM EST

    Watched as part of our monthly $10-patron live virtual screening with both hosts. Sign up here anytime before showtime to get access to recordings of past screenings and invites to future live ones. Next screening is coming Friday. (If you missed this screening you can also now watch these live reactions/commentaries after the fact on our patreon.)

  • Phase IV

    Phase IV

    ★★★★

    221 - THE FLY (1986) + PHASE IV (1974) ft. Andrew Law

    Hosts Josh and Jamie and special returning guest Andrew Law discuss going post-human insect mode in David Cronenberg's romantic body horror update on creature b-movies THE FLY (1986) and Saul Bass' psychedelic sci-fi war against the ants in PHASE IV (1974). Next week's bonus episode is a patron-exclusive bonus episode on THE HITCH-HIKER (1953) and THE HITCHER (1986), you can get access to that episode (and all past + future bonus episodes) by subscribing to our patreon.

    Listen to this episode for free on soundcloud, apple podcasts or spotify.

  • The Fly

    The Fly

    ★★★★★

    221 - THE FLY (1986) + PHASE IV (1974) ft. Andrew Law

    Hosts Josh and Jamie and special returning guest Andrew Law discuss going post-human insect mode in David Cronenberg's romantic body horror update on creature b-movies THE FLY (1986) and Saul Bass' psychedelic sci-fi war against the ants in PHASE IV (1974). Next week's bonus episode is a patron-exclusive bonus episode on THE HITCH-HIKER (1953) and THE HITCHER (1986), you can get access to that episode (and all past + future bonus episodes) by subscribing to our patreon.

    Listen to this episode for free on soundcloud, apple podcasts or spotify.

  • Spontaneous Combustion

    Spontaneous Combustion

    ★★★★

    220 - THE INCREDIBLE SHRINKING MAN (1957) + SPONTANEOUS COMBUSTION (1990)

    Hosts Josh and Jamie discuss atomic age nuclear anxieties addressed in pulpy science-fiction body horror stories with a double feature of Jack Arnold's THE INCREDIBLE SHRINKING MAN (1957) and Tobe Hooper's SPONTANEOUS COMBUSTION (1990). See you all in a week's time where we'll be back with a special guest going insect mode with David's Cronenberg's THE FLY (1986) and Saul Bass' PHASE IV (1974). Keep it sleazy!

    Listen to this episode exclusively on our patreon by subscribing here.

  • The Incredible Shrinking Man

    The Incredible Shrinking Man

    ★★★★★

    220 - THE INCREDIBLE SHRINKING MAN (1957) + SPONTANEOUS COMBUSTION (1990)

    Hosts Josh and Jamie discuss atomic age nuclear anxieties addressed in pulpy science-fiction body horror stories with a double feature of Jack Arnold's THE INCREDIBLE SHRINKING MAN (1957) and Tobe Hooper's SPONTANEOUS COMBUSTION (1990). See you all in a week's time where we'll be back with a special guest going insect mode with David's Cronenberg's THE FLY (1986) and Saul Bass' PHASE IV (1974). Keep it sleazy!

    Listen to this episode exclusively on our patreon by subscribing here.