RSS feed for mercedes
  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★

    this was almost painful to watch. everyone was so shitty, the pacing was weird, and at times the acting was so disjointed i kinda felt like i was watching a production by some amateur dramatics group, which was especially ironic considering it’s trying its hardest to appear natural. ive seen everyone hype this movie up for years now, but upon finally watching it it’s just not for me.

  • Easter Parade

    Easter Parade

    ★★★½

    why are half of astaire’s films about girls decades younger than him falling in love even when he treats them kind of like trash just because... idk... he can dance? like i’m SO tired. i was rooting for her and peter lawford 🧘‍♀️🧘‍♀️

  • Blow Out

    Blow Out

    ★★★★★

    the camerawork in this film is just pure brilliance

  • It Happened One Night

    It Happened One Night

    ★★★

    i honestly don’t understand the fuss over this movie. the acting was fantastic, everything else... was ok. i found the story dragged on and bored me, and peter was terrible to ellie. the violent things he said about her just disturbed me and the fact that he ‘loved’ her doesn’t permiss that he was just plain nasty in his behaviour towards her. if their romance was sweet maybe i could overlook the fact this bored me but i just didn’t like their relationship at all...

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★½

    you’re telling me i spent years. YEARS. of my childhood being terrified of chucky... and he’s not even scary. like this movie was so funny. and when i tell you i was terrified of chucky i mean TERRIFIED. i wouldn’t go into HMV for years because the chucky DVD was always on the front stand and just seeing his face on the cover made me unable to sleep for a week.

  • Freaks

    Freaks

    ½

    i understand why people commend this near century-old film for its depiction of intolerance — but the treatment of the cast on set cannot be ignored or separated from the film itself. only two of the cast members were allowed to eat in public due to complaints from abled members of the cast and crew who “didn’t want to have to look at them” (which is an extremely common complaint once you look into what happened on set). browning may…

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★★★

    Haven’t watched this in over 2 years, and have made the unfortunate discovery that I don’t.... like this as much as I used to. It used to be my number one favourite movie, but I’m just not as connected to it as I used to be (figures — I first watched this when I was much closer to the ages of the characters, now I’m officially an adult.) That said, there are certainly moments in this that you can only…

  • Pin Up Girl

    Pin Up Girl

    ★½

    there was a really amazing roller skating scene, but other than that, the acting, plot, and music numbers were all weak.

  • Weird Science

    Weird Science

    ★★★½

    i realised today that for years now i’ve been crediting the outsiders for kickstarting my 2016 80s movie obsession when in fact it was weird science, which i watched just 4 days before the outsiders. so anyways, thanks to this ridiculous film i got into movies and haven’t looked back since.

  • Bring It On

    Bring It On

    ★★★★

    torrance           tai from clueless
                       🤝
    having a crush on the wrong sibling

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ½

    thank u for those 2 seconds of jane foster

  • Bumblebee

    Bumblebee

    ★★★★½

    i love the bomble. the bimbleby. the bunbulbie. the bombilbee . love the bonnbelbi