Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Flying Colors

Flying Colors

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Affairs of the Art

Affairs of the Art

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
BoxBallet

BoxBallet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bestia

Bestia

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pulse

Pulse

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Strawberry Shortcake in Big Apple City

Strawberry Shortcake in Big Apple City

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry