Slig001 has logged 426 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★½
Edit this entry  
29
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Relic

The Relic

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Shanghai Knights

Shanghai Knights

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Body

The Body

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eleven Days, Eleven Nights

Eleven Days, Eleven Nights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Troll

Troll

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Killer

Night Killer

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trussardi Action X Dario Argento

Trussardi Action X Dario Argento

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Incidents in an Expanding Universe

Incidents in an Expanding Universe

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★½
Edit this entry  
10
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Haunter

Haunter

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Edit this entry  
07
The Raven

The Raven

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nemesis 4: Death Angel

Nemesis 4: Death Angel

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★½
Edit this entry  
02
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spiral

Spiral

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ringu 0

Ringu 0

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Road House

Road House

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Nemesis 3: Time Lapse

Nemesis 3: Time Lapse

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gladiator

The Gladiator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Elevated

Elevated

1996
×
★★★
Edit this entry