Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
Read prior review Edit this entry  
13
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
Edit this entry  
11
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Read the review Edit this entry  
11
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
Edit this entry  
10
Half Past Dead

Half Past Dead

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Omen

The Omen

1976
×
Read prior review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
03
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
Read prior review Edit this entry  
28
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Initiation

The Initiation

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
Commando

Commando

1985
×
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Times Square

Times Square

1980
×
Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Joy of Life

The Joy of Life

2005
×
Edit this entry  
19
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
News from Home

News from Home

1976
×
Edit this entry  
17
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Exit Wounds

Exit Wounds

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ticker

Ticker

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Patriot

The Patriot

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
Read the review Edit this entry