Sort by

slim has logged 39 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Krisha

Krisha

2015
×
Edit this entry  
21
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Read the review Edit this entry  
19
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Read the review Edit this entry  
19
Marked for Death

Marked for Death

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Minutes with ODEN

Last Minutes with ODEN

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Still Processing

Still Processing

2020
×
Edit this entry  
11
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hard to Kill

Hard to Kill

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Children

Little Children

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Twister

Twister

1996
×
Read the review Edit this entry  
04
Darkman

Darkman

1990
×
Read the review Edit this entry  
03
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry