Sort by

slim has logged 276 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Creator

The Creator

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
It

It

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Pontypool

Pontypool

2008
×
Edit this entry  
22
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Waxwork

Waxwork

1988
×
Read prior review Edit this entry  
20
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Creepshow

Creepshow

1982
×
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Stand

The Stand

1994
×
Read the review Edit this entry  
08
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Storm of the Century

Storm of the Century

1999
×
Read the review Edit this entry  
31
Us and Them

Us and Them

2018
×
Edit this entry  
30
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Thinner

Thinner

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
28
Graveyard Shift

Graveyard Shift

1990
×
★½
Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
Edit this entry  
18
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
Read prior review Edit this entry  
16
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
Edit this entry  
16
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
Edit this entry  
14
Hook

Hook

1991
×
Read the review Edit this entry  
13
The Pope's Exorcist

The Pope's Exorcist

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Aftermath

The Aftermath

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Edit this entry  
08
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★½
Edit this entry