Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jaeden N

Jaeden N

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jaeden
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jaeden’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Watched by Jaeden N 18 May 2022 4

    This is so black metal Varg could damn near cry. Literally channeling the power of souls into a new god right now.

  • Firestarter

    Firestarter 2022

    ★½ Watched by Jaeden N 13 May 2022

    Two of the funniest one liners to ever exist appear in this

  • Buffalo '66

    Buffalo '66 1998

    ★★★★ Watched by Jaeden N 06 May 2022 1

    Grown ass man self loathing in his mommy and daddy issues. So glad I didn’t watch this before the brown bunny. Very torn on my feelings with this one and will be rewatching very soon.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched by Jaeden N 02 May 2022 2

    Marvel pushing the PG-13 hard on this one. Genuinely bleak as fuck. Heavy Spider Man 2 vibes. Gotta love the Rami-isms.

  • The Brown Bunny

    The Brown Bunny 2003

    ★★★★★ Watched by Jaeden N 02 May 2022

    The most painful, gut wrenching display of grief & regret ever put on film. An instant all timer. Every student filmmaker should be forced to watch this. No clue how this cost over a milli to make though.

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★★★ Rewatched by Jaeden N 01 May 2022

    yeah ✨

  • Evil Dead II

    Evil Dead II 1987

    ★★★½ Watched by Jaeden N 23 Apr 2022

    i slammed 3 white claws in the lightbox bathroom this movie is so goofy i love it

  • The Goonies

    The Goonies 1985

    ★★★★½ Rewatched by Jaeden N 23 Apr 2022

    Needa sync this up with some primus fr

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★★½ Watched by Jaeden N 21 Apr 2022 3

    I did it all for the nookie
    (Come on) the nookie
    (Come on) so you can take that cookie
    And stick it up your (yeah)
    Stick it up your (yeah)
    Stick it up your (yeah)
    Stick it up your

    no seriously though they did half of the shit in the movie for the nookie think about it

  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

    Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008

    ★★★★½ Rewatched by Jaeden N 20 Apr 2022

    Fun fact, I auditioned to be a young kumar for A very Harold & Kumar Christmas back in 2010. What better way to start 420 then getting balls baked and over analyzing kino. This is quite possibly the best satire to ever exist in the post 9/11 era. The fact that New Line Cinema allowed this script blows my mind. You also can’t tell me that John Cho doesn’t sound identical to Andrew in Big Mouth.

    & a 2.8 average???? this app is fuq’d

  • Julien Donkey-Boy

    Julien Donkey-Boy 1999

    ★★★★★ Rewatched by Jaeden N 19 Apr 2022

    Drains the soul in the best of ways

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★★ Watched by Jaeden N 13 Apr 2022

    You love to see it you literally love to see it. Not as chaotic as you’re all expecting though.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 30

Review Tags

139
  • 1000 movies 1 year
  • with maddy
  • with ben shane
  • with hussain
  • netflix
  • screener
  • with daniel azbel
  • with nicole
  • prime
  • with aproch
  • blu ray
  • shit i should of saw years ago festival
  • with mom
  • klm
  • tiff 2021
  • boonieplex
  • imax
  • tiff lightbox
  • 52 films directed by women '21
  • diwt
  • princess of wales
  • spooky szn '21
  • spooky szn catchup
  • winston churchill
  • with josh
  • disney+
  • dvd
  • with sister
  • youtube
  • cinefest 2020
  • directors cut
  • drive in
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro