Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★★
Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Story of a Three-Day Pass

The Story of a Three-Day Pass

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★½
Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
First Strike

First Strike

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Edit this entry  
03
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Edit this entry  
01
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★½
Edit this entry  
31
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★
Edit this entry  
29
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boomerang!

Boomerang!

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Edit this entry  
21
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★
Edit this entry  
20
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Apart from You

Apart from You

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry