Dinelka has logged 292 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
20
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry