Dinelka has logged 38 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★½
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry