Sort by
  • Steamed Hams but it was banned in the USSR

  • Glass Onion

    ★★★★

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

  • Trust No One: The Hunt for the Crypto King

    ★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★

  • The Outfit

    ★★★★

  • The Quiet Girl

    ★★★★

  • Kimi

    ★★★★

  • Emily the Criminal

    ★★★½

  • Attenborough's Wonder of Song

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • The Billion Dollar Code

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Clickbait

  • The French Dispatch

    ★★

  • F9

    ★★★★

  • The World After Us

    ★★★

  • Language Lessons

    ★★★★

  • Space Sweepers

    ★★★

  • The Dig

    ★★★

  • Creating The Queen's Gambit

  • Puparia

  • My Friend Who Shines in the Night

    ★★★

  • The Queen's Gambit

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • The Great Heist

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★

  • Money Heist: The Phenomenon

  • Unorthodox

  • Altered Carbon: Resleeved

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Giri/Haji

  • VHYes

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • The Spy

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Nimic

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Chernobyl

  • The Wandering Earth

    ★★★

  • Aziza

    ★★★★

  • I Am Mother

  • Little Waves

    ★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

    ★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Shirkers

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Den of Thieves

    ★★

  • The Post

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • The Empty Hands

  • Forwards Ever!

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Chicken/Egg

    ★★★★

  • Negative Space

    ★★★