RSS feed for Selma

Selma has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
Edit this entry  
12
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Memory of Water

The Memory of Water

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
The Sheriff of Fractured Jaw

The Sheriff of Fractured Jaw

1958
×
★★★
Edit this entry  
10
Passengers

Passengers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
Edit this entry  
06
The Wait

The Wait

2015
×
Edit this entry  
06
John Wick

John Wick

2014
×
Edit this entry  
05
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
Edit this entry  
05
Absence of Malice

Absence of Malice

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Simple Twist of Fate

A Simple Twist of Fate

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
31
100 Meters

100 Meters

2016
×
Edit this entry  
30
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
Edit this entry  
30
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★½
Edit this entry  
29
The Waiting City

The Waiting City

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Edit this entry  
28
Awakenings

Awakenings

1990
×
Edit this entry  
27
Irish Luck

Irish Luck

1939
×
Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
26
The Secret Scripture

The Secret Scripture

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Honeymoon in Bali

Honeymoon in Bali

1939
×
Edit this entry  
25
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dog Days

Dog Days

2018
×
Edit this entry  
22
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
Edit this entry  
19
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
Edit this entry  
19
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
Edit this entry  
17
Mr & Mme Adelman

Mr & Mme Adelman

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
Edit this entry  
16
My Old Lady

My Old Lady

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
American Woman

American Woman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Kızım İçin

Kızım İçin

2013
×
½
Edit this entry  
12
Head in the Clouds

Head in the Clouds

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kokowääh

Kokowääh

2011
×
Edit this entry  
11
Back to Mom's

Back to Mom's

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure

Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Wild

The Wild

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
Edit this entry  
07
Once Upon a Time in London

Once Upon a Time in London

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Ready to Mingle

Ready to Mingle

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Guardian

The Guardian

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Edit this entry  
04
The Conspirator

The Conspirator

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Brubaker

Brubaker

1980
×
Edit this entry  
01
We Don't Live Here Anymore

We Don't Live Here Anymore

2004
×
Edit this entry