Matt has logged 183 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Role Models

Role Models

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The November Man

The November Man

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry