Big Uncle has logged 216 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rocking Horsemen

The Rocking Horsemen

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shottas

Shottas

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Haru

Haru

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
High School

High School

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Girl Finds Out She's Adopted

Girl Finds Out She's Adopted

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Moon

The Moon

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Immortal Love

Immortal Love

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spacy

Spacy

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kisses

Kisses

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry