Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Stop Peeping

Stop Peeping

2014
×
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Riotsville, USA

Riotsville, USA

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Read the review Edit this entry  
03
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
Edit this entry  
20
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Puppy

Blue Puppy

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Falling for Figaro

Falling for Figaro

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
Edit this entry  
11
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
Edit this entry  
10
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Edit this entry  
10
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Edit this entry  
10
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
Edit this entry  
04
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Edit this entry  
03
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
Edit this entry