• The Afterlight

  • No Time to Die

  • Mona Lisa and the Blood Moon

  • Dune

  • Becoming Cousteau

  • All Is Vanity

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • People Just Do Nothing: Big in Japan

  • Free Guy

  • The Green Knight

  • Jungle Cruise

  • OSS 117: From Africa with Love

  • The Tsugua Diaries

  • The French Dispatch

  • Black Widow

  • Cruella

  • Cannon Arm and the Arcade Quest

  • The United States vs. Billie Holiday

  • Framing Britney Spears

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • The Dig

  • Death to 2020

  • Wonder Woman 1984

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • Riders of Justice

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Roald Dahl's The Witches

  • Rebecca

  • Soul

  • Another Round

  • Nomadland

  • David Byrne's American Utopia

  • Tenet

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Da 5 Bloods

  • The Lovebirds

  • Becoming

  • Unorthodox

    ★★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • A Quiet Place Part II

  • Devs

  • Undine

  • Emma.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • The Courier

  • Cats

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Jumanji: The Next Level

  • 1917

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Antenna

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Synchronic

    ★★★★½

  • The Other Lamb

    ★★★★

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★½

  • The Lost Okoroshi

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Scales

    ★★★

  • Days of the Bagnold Summer

    ★★★½

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • The Painted Bird

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • It Must Be Heaven

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½