slyman has logged 252 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Lands

The Dead Lands

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Color of the Ocean

Color of the Ocean

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
Read the review Edit this entry  
07
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Privilege

Privilege

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conquest of Everest

The Conquest of Everest

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry