slyman has logged 43 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Slammin' Salmon

The Slammin' Salmon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Armstrong Lie

The Armstrong Lie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Show People

Show People

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
InRealLife

InRealLife

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alphabet

Alphabet

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
White God

White God

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Cousin Once Removed

First Cousin Once Removed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Demonstration

Demonstration

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Watchers of the Sky

Watchers of the Sky

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
At Berkeley

At Berkeley

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Point and Shoot

Point and Shoot

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Not Anymore: A Story of Revolution

Not Anymore: A Story of Revolution

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Air

Hot Air

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
When Animals Dream

When Animals Dream

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Epic of Everest

The Epic of Everest

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Home from Home – Chronicle of a Vision

Home from Home – Chronicle of a Vision

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diplomacy

Diplomacy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry