Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
School of Rock

School of Rock

2003
×
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
25
54

54

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
10
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

Lucky Three: An Elliott Smith Portrait

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
8 Mile

8 Mile

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Edit this entry  
03
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Two-Bit Waltz

Two-Bit Waltz

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
Edit this entry  
10
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry