Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once

Once

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Liv & Ingmar

Liv & Ingmar

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry