Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★½
Edit this entry  
08
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Oleg

Oleg

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scales

Scales

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
16
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
Violent

Violent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Silence

The Silence

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Vigil

Vigil

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Louis Theroux: The Night in Question

Louis Theroux: The Night in Question

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Impasse

Impasse

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
How They Get There

How They Get There

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kingdom of Silence

Kingdom of Silence

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beginning

Beginning

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Porter: The Untold Story at Everest

The Porter: The Untold Story at Everest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry