Sort by

azul has logged 47 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fire

Fire

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monsters University

Monsters University

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry