Sort by

azul has logged 56 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Madagascar

Madagascar

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Basquiat

Basquiat

1996
×
Read the review Edit this entry  
12
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Witches

The Witches

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
Read the review Edit this entry  
08
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Read prior review Edit this entry