• The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★½

    Not nearly as bad as everyone says.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    I mean what else am I gonna watch while I get my ROMs all organized?

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru

    ★★★½

    Otto earned that character poster.

  • Blonde

    Blonde

    Reductive.

  • Avatar

    Avatar

    ★★★★

    Completely missed the initial run in 2009 and never thought I’d see this in imax 3D.

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    Tedious nonsense. My theater just sat there in bored silence except the one guy incredulously telling his girlfriend “I’m not falling asleep!” like an hour in.

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★★

    Broke: Lolita
    Woke: Alita

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★½

    I cannot for the life of me remember if I’ve seen this before. There were flashes of deja vu.

  • Flux Gourmet

    Flux Gourmet

    ★★★★★

    No notes!

  • God's Country

    God's Country

    ★★★★

    Distracting for me and me only: the shade sound queue from drag race is all over this score.

  • The Woman King

    The Woman King

    ★★★★½

    Is Gina Prince-Bythewood our most versatile working director?

  • Demons

    Demons

    ★★★½

    Goopy!