Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry