Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
sarah

sarah

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for sarah
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • sarah’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Happy Campers

    Happy Campers 2001

    ★★★★★ Rewatched by sarah 06 Jun 2022

    cried

  • Jackass 3.5

    Jackass 3.5 2011

    ★★★★★ Watched by sarah 03 Jun 2022

    this chair man. fuckin chair. it’s like the most flimsy fuckin chair i’ve ever met. here we go again

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★★ Watched by sarah 28 May 2022 4

    (laura palmer voice)
    I LOVE YOU ETHAN!!!

  • Battle Royale

    Battle Royale 2000

    ★★★★★ Rewatched by sarah 16 May 2022

    love. 100x better than i remembered it being

  • May

    May 2002

    ★★★★★ Rewatched by sarah 13 May 2022

    i am doll eyes doll mouth doll legs

  • Naked

    Naked 1993

    ★★★★★ Rewatched by sarah 11 May 2022

    don’t waste your life

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me 1992

    ★★★★★ Rewatched by sarah 11 May 2022

    the “i always thought you knew it was me” line is bothering me so much today

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted 1999

    ★★★★★ Rewatched by sarah 09 May 2022 1

    and you’re just throwing it away

  • Spun

    Spun 2002

    ★★★★★ Rewatched by sarah 07 May 2022 1

    wide awake!

    near-masterpiece and one of my all-time favorites. wish i could articulate how much this film has meant to me over the years. love brittany murphy forever & can’t get over mickey rourke’s eyes in that final scene. 

    it’s weird ‘cause stuff happens and you don’t really notice it while it’s happening. life is sort of passing by. 

  • Triple Dog

    Triple Dog 2010

    ★★★★★ Watched by sarah 27 Sep 2021

    rat girl <3

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader 1999

    ★★★★★ Rewatched by sarah 01 Jul 2021

    most important and special movie of my lifeeee once again

  • Smooth Talk

    Smooth Talk 1985

    ★★★★★ Watched by sarah 14 Apr 2021

    ya i live for movies like this one

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 48

Review Tags

16
  • criterion channel
  • shudder
  • spooktember 2018
  • netflix
  • favorites
  • filmstruck
  • movie theater
  • tubi tv
  • amazon prime
  • ifc
  • ethan
  • hulu
  • scream factory
  • criterion
  • hbo max
  • ian💘
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro