• Don't Look Up

  • The Beatles: Get Back

  • House of Gucci

    ★★★★

  • Sardar Udham

  • No Time to Die

  • The Last Duel

    ★★★½

  • The Lost Daughter

  • Dune

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Belfast

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • A Hero

    ★★★★

  • The French Dispatch

  • Bergman Island

    ★★★½

  • Drive My Car

  • Annette

    ★★★★

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • Cruella

    ★★★½

  • Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Holidate

    ½

  • Rebecca

    ★★

  • The Discreet Charm of the Savarnas

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Letter From Your Far-off Country

  • Another Round

    ★★★★

  • Imitation of Life

  • Tenet

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Cane Fire

  • Promised Lands

  • Love Wedding Repeat

    ★★

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Shubh Mangal Zyada Saavdhan

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • At Home But Not at Home

  • Time

    ★★★★

  • The Eyes of Summer

  • Little Women

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • O' Pierrot

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • the names have changed, including my own and truths have been altered

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Dear Babylon

  • Filmfarsi

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • In Vitro

  • Wine Country

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★

  • Plus One

    ★★★½