Shintaro has logged 31 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Locked Down

Locked Down

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sword Art Online: The Movie - Ordinal Scale

Sword Art Online: The Movie - Ordinal Scale

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sword Art Online: Extra Edition

Sword Art Online: Extra Edition

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Re:ZERO -Starting Life in Another World- Memory Snow

Re:ZERO -Starting Life in Another World- Memory Snow

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Saekano the Movie: Finale

Saekano the Movie: Finale

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Doraemon: Nobita's Chronicle of the Moon Exploration

Doraemon: Nobita's Chronicle of the Moon Exploration

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
13
Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
AIBOU: The Movie IV

AIBOU: The Movie IV

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gintama: The Movie

Gintama: The Movie

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Partners: The Movie III

Partners: The Movie III

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Detective Conan: The Raven Chaser

Detective Conan: The Raven Chaser

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Oz Land

Oz Land

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry