• Titane

    Titane

    ★★★

    This is creative, brutal and cool but at the same time is missing that je ne sais quoi

  • Malignant

    Malignant

    ★★½

    Not a good script, I predicted everything in the plot and character relationships except for a few minor details.  That combined with a tone that felt like fingernails scratching on a chalkboard makes it more cringe.  If this were low budget horror it would get more of a pass but c’mon.

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★

    Real talk:  IRL Tammy Faye had a great singing voice and a sparking personality.  Even if religion isn’t your thing you can’t deny her charm.  I grew up watching her and Jim so my childhood makes things a bit skewed.  I loved Andrew and Jessica’s performances in this as they are both very convincing.  

    Beyond taking you there, it doesn’t do much more.  It hints at dark things (pill addiction, cold mother) but keeps things light with funny humor…

  • Homebound

    Homebound

    ★★½

    Needs more plot!  

    Quote of the movie, in regards to the children from dad, “they’re just playing”.

  • Sweetie, You Won't Believe It

    Sweetie, You Won't Believe It

    ★★★½

    Definitely slapstick humor but I liked how every scene had some kind of wise quote or mini twist.  Overall well done.

  • After Blue (Dirty Paradise)

    After Blue (Dirty Paradise)

    ★★★

    This felt like a 5 hour film.  Long, weird, like walking through a Lisa Frank movie with the name Kate Bush being repeated over and over.  Needed a better soundtrack like perhaps David Bowie or maybe, just maybe…Kate Bush.

  • 9/11: One Day in America

    9/11: One Day in America

    ★★★★★

    This is an explosion: of buildings, stories, emotions, bodies and people’s hopes and dreams.  I encourage full immersion with the lights off and no distractions.

  • The Voyeurs

    The Voyeurs

    ★★½

    If you agree to turn your brain off and keep up with the ridiculous plot, you will be rewarded with a Rear Window meets 90s TV show Silk Stalkings kind of vibe.  Tantalizing but not satisfying.

    Thank you to Film Independent for the preview

  • Hunt for the Skinwalker

    Hunt for the Skinwalker

    Great film to see bad filmmaking.  Film students, take notes and then do the opposite.

  • Stillwater

    Stillwater

    ★★★½

    I was pleased to recently learn that filmmaker Ken Burns is a fan of “Matt Damon espionage” films (via Sway podcast) as this makes me feel less guilty for feeling the same.  I went into this movie thinking that’s what it would be like but it wasn’t.  It ended up having more reflection and depth than expected with much less action.   I would describe this more like a family drama with more thoughtful character nuance and development while still providing some thrill.

    There are flaws in the plot but overall excellent screenwriting and acting.

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★★★

    From a filmmaking perspective, I appreciate how candid these interviews were from those that knew Anthony, including those who weren’t scared to voice their opinion about Asia.  A lot of reviewers seem to be angry at the documentary for showcasing other people’s opinions about Asia.  

    Sometimes things aren’t always rosy and pretty and there was no inhibition in allowing the darkness to show in this documentary.  Since it was made in the wake of his death, you feel the…

  • Shangri-La

    Shangri-La

    ★★★½

    Most interesting part of the whole thing was the employee who drove his bicycle to Shangri-la during a burning wildfire to stand outside and hose the building off with water, in essence saving it from destruction