RSS feed for smiffl
  • The Hunt

    The Hunt

    ★★½

    The most interesting thing about the film is that it raise so much controversy from right-winged  people and media who felt like they were being targeted when from the start it was clear that not only was it targeted at both sides of the political scale but also that a right-winger was the star, and more importantly, the hero/heroine of the whole thing. It was all completely stupid and lead to this film getting blowback and being pushed back which…

  • Swallow

    Swallow

    ★★★

    Haley Bennett works as this modest housewife who copes with stress by eating more and more dangerous things. Hard to not be intrigued by that concept alone and it happens in the way you’d expect. It would have benefited from having more to say and instead rests too much on simply the lead’s acting out and how everyone else deals with it.

  • Lost Girls

    Lost Girls

    ★★★

    A little bit of true crime, with a splash of a single mom fighting for justice when no one else would, and a healthy dollop of Any Ryan gives you this. Even with its serious topic, it struggles becoming more than it is. It exists for what it is an nothing much more once it’s done.

  • Spies in Disguise

    Spies in Disguise

    ★★★

    I would have placed a bet that this would been garbage but damned if it isn’t without its charms. Wasn’t an optimal watch as I was fairly tired during it but the movie kept making me want to finish it out. I could even see myself rewatching it to get a better idea as to how much I actually liked it. It has something working for it that I currently can’t really describe but it just feels right.

  • After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

    After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

    ★★★½

    Covers a lot of ground that while not presenting revolutionary coverage, is a well executed introduction of sorts. The press conference scene is nothing short of must see stuff. It has all of joy of a slow motion train wreck

  • Daisies

    Daisies

    ★★★★

    Almost feels more like a TV sketch comedy and is someone you’ll quickly find out if you are into or now but for me it only took a few mins for me to take the bait. Loved hanging out with these two getting into wacky situations and even though you could argue that not much was accomplished by the end, I’d still be willing to go back and see these two leads eat more food and get drunk at parties.

  • The Platform

    The Platform

    ★★★½

    Extremity on the nose in terms of its commentary on social and political hierarchy but the core concept is a good one. It’s a bit light on the characters it could have introduced but the ones you get are good choices. Lots of violence, lots of blood, and even some shit. I don’t know if part of the end story makes complete sense but as far as way to actually end this story, I thought they made a decent choice.

  • Brahms: The Boy II

    Brahms: The Boy II

    ★½

    Even at 86 mins this feels like it had zero ideas as to what it could provide. Lazy and generic to a ridiculous level.

  • The Grudge

    The Grudge

    Move along. Nothing to see here.

  • Spenser Confidential

    Spenser Confidential

    ★½

    Nothing about this film is necessary. Every cast member. every attempt at comedy, every attempt to make it have emotion, all the action, adding to this franchise, the plot, the location, the director, the cameo choices. etc. Everything is just a waste of everyone ones time and all that is here is this lazy ass, worn out plot centered around Mark Wahlberg doing the same thing he always does only now he is doing it for something that makes every attempt to look like a shitty version of NCIS.

  • Guns Akimbo

    Guns Akimbo

    ★★

    Feels like this just gets us closer to the inevitable movie pairing up of Daniel Radcliffe and Elijah Woods. Their lanes right now are that far off.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    Loved the fight scenes. Very creative, fresh, felt different, and matched the tone of the film. I also think Harley Quinn is a character you can build a solid universe around and Margot Robbie always make her work. However all the rest of the characters, for the most part, are completely forgettable. Black Canary - provides nothing. Huntress - tacked on at best. Detective Montoya - criminally underused and a waste of Rosie Perez. Cassandra - who really cares. Black…