Sort by

Cliff has logged 425 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fulci for Fake

Fulci for Fake

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deathcember

Deathcember

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thirst

Thirst

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Music Machine

The Music Machine

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Blood

Christmas Blood

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins: A Puppet Story

Gremlins: A Puppet Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Swerve

The Swerve

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saint

Saint

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pledge Night

Pledge Night

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Game Over

Game Over

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Banished

The Banished

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
County Lines

County Lines

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Concrete Plans

Concrete Plans

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Period

The Period

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A Little More Flesh

A Little More Flesh

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Immoral Women

Immoral Women

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Damned: Don't You Wish That We Were Dead

The Damned: Don't You Wish That We Were Dead

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shed of the Dead

Shed of the Dead

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Box

Black Box

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Make Up

Make Up

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bride with White Hair

The Bride with White Hair

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Colour from the Dark

Colour from the Dark

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Demons

The Demons

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry