Sort by

Cliff has logged 40 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cold Light of Day

Cold Light of Day

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghostwatch: Behind the Curtains

Ghostwatch: Behind the Curtains

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scarehouse

The Scarehouse

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jack-O

Jack-O

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cuties

Cuties

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Riot

White Riot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Frank Garrett's Last Word

Johnny Frank Garrett's Last Word

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Gold for Dogs

Gold for Dogs

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Rose: A Love Story

Rose: A Love Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Intruder

The Intruder

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ubaldo Terzani Horror Show

Ubaldo Terzani Horror Show

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lie

The Lie

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shock Treatment

Shock Treatment

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Turtle Vision

Turtle Vision

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyewitness

Eyewitness

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kung Fu Zombie

Kung Fu Zombie

1981
×
Read the review Edit this entry  
03
I Want My MTV

I Want My MTV

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Horse, Woman, Dog

Horse, Woman, Dog

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

Going to Pieces: The Rise and Fall of the Slasher Film

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Melancholic

Melancholic

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Cabin Fever 2: Spring Fever

Cabin Fever 2: Spring Fever

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry