Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry