Smoothtacoman has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★
Edit this entry  
27
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
La gran aventura de los Parchís

La gran aventura de los Parchís

1983
×
Edit this entry  
21
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Photograph

Photograph

2019
×
Edit this entry  
17
The White Whale (Working Title)

The White Whale (Working Title)

2019
×
Edit this entry  
09
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Tasteless

Tasteless

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kuso

Kuso

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★½
Edit this entry  
29
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★
Edit this entry  
26
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Edit this entry  
19
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★
Edit this entry