Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Absolute Beginners

Absolute Beginners

1986
×
Read the review Edit this entry  
09
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Before Night Falls

Before Night Falls

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Children

Little Children

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Heels

High Heels

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry