vivi has logged 50 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Audition

The Audition

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
This Means War

This Means War

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scenes of a Sexual Nature

Scenes of a Sexual Nature

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry