RSS feed for juanjo
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
White Hole

White Hole

1979
×
Edit this entry  
28
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
Edit this entry  
28
Phantom

Phantom

1975
×
Edit this entry  
28
Atman

Atman

1975
×
Edit this entry  
28
Hokusai

Hokusai

1953
×
Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hybrid

Hybrid

1967
×
Edit this entry  
28
Mosaic

Mosaic

1966
×
Edit this entry  
28
Marguerite

Marguerite

2017
×
Edit this entry  
28
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
27
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
Edit this entry  
27
(nostalgia)

(nostalgia)

1971
×
Edit this entry  
27
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
Edit this entry  
27
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
Edit this entry  
27
Process Red

Process Red

1966
×
Edit this entry  
27
Maxwell's Demon

Maxwell's Demon

1968
×
Edit this entry  
27
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
27
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
27
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1955
×
Edit this entry  
27
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
Edit this entry  
27
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
27
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
26
Water for Maya

Water for Maya

2000
×
Edit this entry  
26
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
26
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
Edit this entry  
25
The Sixth Side of the Pentagon

The Sixth Side of the Pentagon

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
The Embassy

The Embassy

1973
×
Edit this entry  
25
2084

2084

1984
×
Edit this entry  
24
Junkopia

Junkopia

1981
×
Edit this entry  
24
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★
Edit this entry  
24
A. K.

A. K.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miracle: A Dialectic of Our Age

Miracle: A Dialectic of Our Age

2020
×
Edit this entry  
24
The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

1998
×
Edit this entry  
24
Tell Me

Tell Me

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★½
Edit this entry  
22
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Warning Shadows

Warning Shadows

1923
×
★★½
Edit this entry  
21
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

2003
×
★★
Edit this entry  
16
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Elephant

Elephant

1989
×
Edit this entry  
07
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry