RSS feed for juanjo

juanjo has logged 148 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Control

Control

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
Eros + Massacre

Eros + Massacre

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Passenger

Passenger

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Edit this entry  
23
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Femmes femmes

Femmes femmes

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lorry

The Lorry

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Destroy, She Said

Destroy, She Said

1969
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Platform

Platform

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★
Edit this entry  
08
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Creed II

Creed II

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

2018
×
Edit this entry  
30
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Friday Night

Friday Night

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Plutonium Blonde

Plutonium Blonde

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Uranium Hex

Uranium Hex

1987
×
★★★
Edit this entry