Sort by

Matt has logged 477 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bronze Broken Heart

Bronze Broken Heart

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry