Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • [REC]

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★★½

  • Delicatessen

    ★★★★½

  • Day of the Dead

    ★★★★½

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★★½

  • Black Sunday

    ★★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★

  • Drag Me to Hell

    ★★★★

  • Fright Night

    ★★★★

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★

  • Suicide Club

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Haunted Castle

Jan 6

Last Film

It

Oct 29

Genres, countries & languages

Horror
37 films
Thriller
17 films
Drama
9 films
Comedy
7 films
Mystery
7 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
4 films
Family
4 films
Animation
3 films
Adventure
3 films
USA
33 films
France
4 films
Italy
3 films
Spain
2 films
UK
1 film
Australia
1 film
USSR
1 film
Germany
1 film
Indonesia
1 film
English
36 films
Spanish
6 films
French
5 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Indonesian
1 film
German
1 film
Hungarian
1 film
Czech
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Robert’s most liked review

Eaten Alive

Eaten Alive

★★★★

Spooky Scary Horrorthons 4 - Film #21

On a dull, rainy day Mr. Hooper put a copy of Psycho and Texas Chainsaw Massacre in a blender and the nightmarish result was Eaten Alive, another showcase of the nightmarish south as told by Tobe Hooper.

Much like in Texas Chainsaw Massacre

More reviews

Robert’s most liked list

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
Child's Play
Child's Play 2

Spooky Scary Horrorthons 4: The Horror Master

It's time again, like a mediocre horror franchise I return just in time for another halloween season and another Hoop-tober!

Hoop-tober is great, and if you want to join the fun as well just check out this link!

QUICK EASY RULES:

6 sequels (mix-and-match. 6 total) (Nightmare on Elmstreet 4,…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Metropolis
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Jason Goes to Hell: The Final Friday
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

A*P*E
Average weighted rating:

1.9

Films Robert watched in 2017

  • It
  • It
  • The Return of the Living Dead
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Sleepaway Camp
  • Suicide Club
  • A*P*E
  • Black Sunday
  • Eyes Without a Face
  • Invaders from Mars
  • Eaten Alive
  • Diabolique
  • Day of the Dead
  • Delicatessen
  • Eating Raoul
  • Cannibal Holocaust
  • Stranger in Our House
  • The Unknown
  • The Invisible Man
  • Drag Me to Hell
  • The Fog
  • Dracula
  • Mystics in Bali
  • Candyman: Farewell to the Flesh
  • [REC]²
  • [REC]
  • Exorcist II: The Heretic
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Fright Night
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • The Boss Baby
  • Sing
  • Get Out
  • Batman Beyond: Return of the Joker
  • Battleship Potemkin
  • The Adventures of Robin Hood
  • Metropolis
  • The Haunted Castle

World map

Highly rated films Robert is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • Coco
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Highly rated with Robert’s friends Patron

  • Pulp Fiction
  • 12 Angry Men
  • The Empire Strikes Back
  • There Will Be Blood
  • Psycho
  • It's a Wonderful Life
  • The Godfather
  • Jaws
  • The Thing
  • Rosemary's Baby
  • Alien
  • Mad Max: Fury Road
  • Twin Peaks
  • Spirited Away
  • The Shining
  • Rear Window
  • The Silence of the Lambs
  • Before Sunset
  • Whiplash
  • Apocalypse Now
  • GoodFellas
  • Children of Men
  • Singin' in the Rain
  • Boogie Nights
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Die Hard
  • The Big Lebowski
  • Star Wars
  • Halloween
  • The Dark Knight
  • Fight Club
  • North by Northwest
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Third Man
  • Blue Velvet
  • Taxi Driver
  • Casablanca
  • O.J.: Made in America
  • Nightcrawler
  • No Country for Old Men
  • Se7en
  • The Devils
  • Paris, Texas
  • Raiders of the Lost Ark
  • Zodiac
  • Citizen Kane
  • Reservoir Dogs
  • Stalker
  • Shaun of the Dead
  • Inglourious Basterds
  • Before Midnight
  • The Exorcist
  • Mulholland Drive
  • Pan's Labyrinth
  • Before Sunrise
  • 2001: A Space Odyssey
  • Double Indemnity
  • Big Little Lies
  • The Godfather: Part II
  • Aliens

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more