mic has logged 210 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nate: A One Man Show

Nate: A One Man Show

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Step Up

Step Up

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Fame

Fame

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Holiday

The Holiday

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nobody's Fool

Nobody's Fool

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Me Without You

Me Without You

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
About Time

About Time

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fright Night

Fright Night

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry