mic has logged 22 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry