charli(e) has logged 458 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Atlanta

Atlanta

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Platform

Platform

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Red Film

Red Film

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Brouillard #14

Brouillard #14

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vacation

Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cassis

Cassis

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Cover Girl

Cover Girl

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
untitled (tulips)

untitled (tulips)

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
Edit this entry  
09
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Nephew Tommy: Just My Thoughts

Nephew Tommy: Just My Thoughts

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Rose Gold

Rose Gold

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Soft Film

Soft Film

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nicky's Film

Nicky's Film

1971
×
★★½
Edit this entry  
30
Head On

Head On

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fear City

Fear City

1984
×
★★½
Edit this entry  
30
Dream Piece

Dream Piece

2009
×
Edit this entry  
30
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Split

Split

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
From the Notebook of...

From the Notebook of...

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Offering

Offering

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Surrender

Surrender

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Can man skate his way into heaven?

Can man skate his way into heaven?

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sean

Sean

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry