Sort by

Tobit has logged 365 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Raven

The Raven

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

Rudolph the Red-Nosed Reindeer: The Movie

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
VOIR

VOIR

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Personal Column

Personal Column

1939
×
★★½
Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cry of the City

Cry of the City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★
Edit this entry  
22
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Edit this entry  
21
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cry of the City

Cry of the City

1948
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
When Hitler Stole Pink Rabbit

When Hitler Stole Pink Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry