Sort by

Tobit has logged 43 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Days of Hope

Two Days of Hope

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★
Edit this entry  
17
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fame

Fame

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Christoph Waltz - The Charm of Evil

Christoph Waltz - The Charm of Evil

2021
×
Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Worse Than the Demon

Worse Than the Demon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Twins

The Twins

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry